Staff List


 

Senior Leadership Team
Phil Birch Executive Headteacher
John Woods Academy Headteacher
Deborah Hanlon-Catlow Deputy Headteacher
Simon Blackwell Assistant Headteacher
William Buchanan Assistant Headteacher
Sian Rawson Assistant Headteacher
Laura Royds Assistant Headteacher
   
Directors of Faculty
Matthew Dodd Director of Science
Sarah Johnson Director of English
Sarah Matthews Director of Arts and Technology
Leonie Stevenson Director of Humanities, and BTEC Co-ordinator
Alex Thompson Director of Mathematics
   
Heads of Department
Joanna Barnett Head of MFL
James Barnhurst Head of Technology
Adel Butt Head of RE
David Carter Head of History
Sarah Elson Head of PE
Sean Iddon Head of Art
Jodie Isherwood Head of PSHE
Sarah Mackay Head of Performing Arts
   
Teaching Staff
Lauren Bamber Teacher of English and Performing Arts
Jordan Brown Teacher of PE and Teaching Assistant
Michelle Brown Teacher of English
Daniel Caldarelli Teacher of Mathematics
Phil Chadwick Teacher of Science
Joe Clayton Teacher of Science
Jasmine Earnshaw Teacher of Mathematics
Laura Eastwood Assistant Director of Science
Michelle Gleaves Teacher of English
Lesley Gregory Teacher of English
Laura Hanson Teacher of Mathematics and Careers Coordination
David Jenkinson Assistant Director of Mathematics
Graeme King Teacher of Mathematics and PE
Victoria Litster Teacher of Science
Julie Lumber Teacher of MFL
Paula Martin Teacher of History
Natalie Morgan Teacher of English
Chloe Morris Teacher of Mathematics
Edith Obiorah Teacher of Mathematics
Peggy Plancke Teacher of Science
Beth Raynor Teacher of Science
Damian Ryder Teacher of PE and Sport
Kayleigh Taylor Assistant Director of English
Alistair Tock Teacher of Geography
Lisa Turnbull Teacher of English
Jason Youde Teacher of Science
   
Associate Staff
Margaret Adereti Caseworker
Kevin Beck Site Supervisor
Mary Boyes SEND HLTA
Diane Calderwood Internal Exclusion Manager
Michelle Cardwell Behavioural Support
Jeff Challenger Site Supervisor
Karen Clancy Office Manager and Headteacher’s PA
Karen Earnshaw Administrative Supervisor
Gary Fisher Caseworker
Sue Foster Exams Officer
Neil Fraser Data Officer
Linda Garside Administrative Assistant
Soo Hesford Finance Support
Joanne Hughes Teaching Assistant
Karen Kay Teaching Assistant
Lita Lee Teaching Assistant
Frances McNicoll Data Officer
Jennifer Markham Lead Caseworker
Lizzie Mathews Caseworker
Cathy Millard Caseworker
David Morley Senior Attendance Officer
John North Science Technician
Linda Pearson Teaching Assistant
Karen Randles Administrative Assistant
Tricia Reed Technician
Ryan Sheldon Senior IT Technician
Gayle Straughair Administrative Assistant
Julie Sykes SEND HLTA
Carol Wakefield Senior Administrative Assistant
Chris Westhead Attendance Officer
   
Household Support
Carol Conlon General Assistant - Kitchens
Haley Crangle General Assistant - Kitchens
Zofia Czajka Housekeeping
Susan Doyle Unit Catering Manager
Gordenna Foster General Assistant - Kitchens
Debbie Gregson General Assistant - Kitchens
Gwyneth Heywood General Assistant - Kitchens
Tracey Lander General Assistant - Kitchens
Maureen Lenton General Assistant - Kitchens
John Merza Housekeeping
Mercita Orrell Housekeeping
Katherine Petrocelli General Assistant - Kitchens
Lorraine Reekie Assistant Cook
Linda Sandham Housekeeping
Melanie Seeley Housekeeping
Geoffrey Smith Housekeeping
Malgorzata Stencel Housekeeping
Tracey Wall Cleaning Supervisor
   
Agency and Council Staff
Paul Durnall Pupil Welfare Officer
Mark Holt Careers
Philip Palfrey Careers
   
Casual Staff
Syeda Akter Exam Invigilator
Adele Bedford Exam Invigilator
Ian Bedford Exam Invigilator
David Blacker Exam Invigilator
Rosemary Dawson Exam Invigilator
Louise Greenall Exam Invigilator
Rebecca Howard Exam Invigilator
Esther Irving Exam Invigilator
Pam Kelsall Exam Invigilator
Jenny Moore Exam Invigilator
Richard Moore Exam Invigilator
Lynne O’Hanlon Exam Invigilator
Alison Owens Exam Invigilator
Gary Whitehead Exam Invigilator
Christine Wilkinson Exam Invigilator
Carmel Williams Exam Invigilator