Staff List


Senior Leadership Team

Phil Birch Executive Principal
Lisa Shuttleworth-Brown Academy Principal
Ryan Hughes Deputy Principal
Simon Blackwell Assistant Principal
John Woods Assistant Principal
Neill Oldham Assistant Principal
Laura Royds Assistant Principal
Sian Rawson Senior Leader for Transition and Child Protection
   

Directors of Faculty

William Buchanan Director of Science
Sarah Johnson Director of English
Sarah Matthews Director of Arts and Technology
Leonie Stevenson Director of Humanities, and Btec Co-ordinator
Alex Thompson Director of Maths
   

Heads of Department

Joanna Barnett Head of MFL
James Barnhurst Head of Technology
Adel Butt Head of of RE
David Carter Head of History
Sarah Elson Head of PE
Sean Iddon Head of Art
Jodie Isherwood Head of PSHE
Sarah Mackay Head of Music and Drama
   

Teaching Staff

Richard Bradley Teacher of Science
Michelle Brown Teacher of English
Phil Chadwick Teacher of Science
Joe Clayton Teacher of Science
Matthew Dodd Assistant Faculty Leader of Science
Laura Eastwood Teacher of Science
Laura Hanson Teacher of Maths And Careers Coordination
David Jenkinson Assistant Faculty Leader of Maths
Julie Lumber Teacher of MFL
Paula Martin-Rodgers Teacher of History
Natalie Morgan Teacher of English
Edith Obiorah Teacher of Maths
Joanne Patton Assistant Faculty Leader of English
Damian Ryder Teacher of PE and Sport
Ian Saliba Teacher of Maths
David Solomons Teacher of Maths
Kayleigh Taylor Teacher of English
Alistair Tock Teacher of Geography
Lisa Turnbull Teacher of English
Charlotte Yates Teacher of English
Jason Youde Teacher of Science
   

Associate Staff

Margaret Adereti Caseworker
Louis Alvarez Evening/Letting Cover Site Staff
Kevin Beck Site Supervisor
Diane Calderwood Internal Exclusion Manager
Michelle Cardwell Caseworker
Jeff Challenger Site Supervisor
Karen Clancy Office Manager and Principals PA
Simon Davey-Wells Teaching Assistant
Karen Earnshaw Administrative Assistant
Katy Edwards Teaching Assistant (Behaviour Support and Counsellor)
Sue Foster Exams Officer
Neil Fraser Data Officer
Linda Garside Administrative Assistant
Soo Hesford Finance Support
Mark Holt Learning Mentor
Karen Kay Teaching Assistant
Sandra Lawton Caseworker
Lita Lee Teaching Assistant
Frances McNicol Data Officer 
Jennifer Markham Caseworker
Cathy Millard Caseworker
David Morley Senior Attendance Officer
John North Technician
Linda Pearson Teaching Assistant
Patricia Reed Technician
Ryan Sheldon Senior IT Technician
Gayle Straughair Administrative Assistant
Julie Sykes Higher Level Teaching Assistant
Jackie Taylor Teaching Assistant
Carol Wakefield Senior Administrative Assistant
Chris Westhead Assistant Attendance Officer
Rachel Williamson Higher Level Teaching Assistant
   

Household Support

 
Susan Doyle Unit Catering Manager
Mercita Orrell Housekeeping
Christina McKiernon Housekeeping
John Merza Housekeeping
Lorraine Reekie Assistant Cook
Linda Sandham Housekeeping
Melanie Seeley Housekeeping
Geoffrey Smith Housekeeping
Tracey Wall Housekeeping
John Williams Housekeeping Supervisor
   

Agency and Council Staff

Paul Durnall Pupil Welfare Officer
Nicola Leigh PCSO
   

Casual Staff

Syeda Akter Exam Invigilator
Adele Bedford Exam Invigilator
Ian Bedford Exam Invigilator
Jacqueline Dale Exam Invigilator
Maureen Delroy Exam Invigilator
Diane Hilton Exam Invigilator
Peter Hilton Exam Invigilator
Ann Johnston Exam Invigilator
Pam Kelsall Exam Invigilator
Kelly McCord Exam Invigilator
Ben Mortimer Exam Invigilator
Lynne O’Hanlon Exam Invigilator
Alison Owens Exam Invigilator
Victoria Ronson Exam Invigilator
Christine Wilkinson Exam Invigilator